ŠTUDIJNÝ POBYT V ÍRSKU

dva týždne v Dubline

ubytovanie v rodinách

4 hodiny angličtiny denne v írskej JŠ

spoznávanie Dublinu a jeho okolia

írska história aj súčasnosť

spoločenské podujatia

St.Patrick´s day

výlet na západné pobrežie Írska

ZÁŽITKY ÚČASTNÍKOV ŠTUDIJNÉHO POBYTU

Katka Trošoková:

Mojim najkrajším zážitkom z Írska je určite zistenie, že sa bez problémov dohovorím po anglicky. Najviac som si užila výlet na útesy na západnom pobreží a prechádzky po plážach prímestských častí Dublinu. Prežila som úžasné dva týždne a rada by som toto mesto ešte niekedy navštívila. P.S.: Ďakujem všetkým, ktorí tam boli a určite sa im tam páčilo tak ako mne.

Petrana Mitterová:

Vraví sa, že sny sa plnia zriedka, ale môj sa splnil, keď som vstúpila na írsku zem. Potrebujete všetky synonymá od slova úžasný, perfektný a krásny na opis, aké to tam bolo. Doteraz spomíname s kamarátkou na ranné cesty žltým double deckerom, na prechádzky naprieč Dublinom, na St. Patrick´s day a na tých najpriateľskejších ľudí, akých sme kedy stretli. Hlavne tí ľudia mi pomohli v prelomení bariéry v rozprávaní po angicky, napr. keď sa s vami rozpráva starý dedko vo vlaku a radí vám, ako si máte zlepšovať angličtinu, alebo keď sa predavačka s úsmevom na tvári v Tescu pýta, aký máte deň. Svet tam bol úplne iný. Spomalenejší, pohodovejší, bez stresu. Všetko bolo zelené, narcisy rástli ako burina a ľudia si čítali knihy pod kvitnúcimi stromami. Írsko bol jeden úžasný zážitok, na ktorý nezabudnem never ever a pevne verím, že sa tam raz vrátim. 🙂

Mia Dražilová:

1. V Írsku akoby mi čas neplynul. Bol to absolútne úžasný pocit. Nikde som sa neponáhľala, nestresovala som sa. Na rozdiel od Slovenska, kde sme hneď po prílete mali obavy či stihneme MHD-čku a vlak domov. 2. Naša rodina mala psa, ktorý sa volal Alf. Pre mňa bolo úplne úžasné, keď som mu mohla dávať povely ako sadni, alebo ľahni po anglicky. 3. Mala som menší problém so sprchou v dome mojej rodiny. Keď mi Helen (domáca) vysvetľovala, ako sa zapína, ako sa vypína… aké gombíky treba stisnúť, bol menší problém to pochopiť. 😀 Ale na druhý deň som s tým už problémy nemala. 4. Jeden deň nám domáca uvarila tradičné írske jedlo. Nevedela som identifikovať, čo v tom je, ale po prisolení to malo zaujímavú chuť. Celkovo tam oveľa menej solili ako u nás. Keď som po návrate najbližšie jedla bryndzové halušky, nemohla som si na tú soľ zvyknúť. So solením je to tak v Írsku zdravšie.

Andrea Zgodavová:

Som nesmierne šťastná, že som v tejto skvelej jazykovej škole dostala príležitosť ísť na študijný pobyt v Dubline. Takmer 2400 km od domova som sa cítila doma až príliš. Bolo tam jednoducho super a asi ťažko budem hľadať lepšie a vôbec nejaké slová, ktoré by opísali to, ako mi je ľúto, že to už skončilo. Íri sú veľmi milí a ochotní ľudia, rodinu sme mali taktiež sympatickú bez akýchkoľvek problémov. Čo sa týka jazykovej školy, ktorú sme navštevovali, tak sa fakt nemám na čo sťažovať. Cítim, že mi to veľmi pomohlo, najmä na prípravu na FCE. Írska príroda je skrátka neskutočná a ako sa vraví, že tam nájdete všetky odtiene zelenej, tak je to pravda. To, že Írsko má povesť upršanej krajiny sa nepotvrdilo, my sme mali slnečné a na marec pomerne teplé počasie. Na celodenný výlet na západný breh Írska k útesom budem spomínať asi navždy. Kto to nezažije, asi len ťažko pochopí, aká prírodná nádhera to je. Na záver musím dodať, že bez takej skvelej partie ľudí a samozrejme našej leaderky Danky, by to nebolo ono, a preto to boli jedny z najkrajších dní, aké som kedy prežila – plné zábavy a srandy:)!

Diana Brišová:

Krásne prežité 2 týždne s dobrými ľudmi. Najväčší zážitok pre mňa bol Saint Patrick´s Day.

Ondrej Tužák:

V Írsku sa mi páčilo. Vyučovanie v škole bolo na veľmi vysokej úrovni. Naše ubytovanie bolo skvelé z dvoch dôvodov: po prvé domáca strava, po druhé neustále hovorenie angličtinou s domácimi. Každodenné výlety nám poskytovali príležitosti na spoznávanie krajiny.

Martin Mlynár:

Ľudia v Írsku boli veľmi milí a prostredie dotváralo príjemnú atmosféru. Jeden z najväčších zážitkov bola pre mňa vychádzka po Cliffs of Moher. Medzi najkrajšie miesta v Írsku patria u mňa určite pláže, ktoré boli posypané mušľami, ktoré nám pri chôdzi praskali pod nohami…

Júlia Šoltisová:

Najlepší deň nášho pobytu v Írsku bol 17. marec, St. Patrick´s Day. Cez mesto prechádzal dlhý a pestrofarebný sprievod. Ľudia z Dublinu boli milí, priateľskí a veľmi nápomocní. V rodine, kde sme bývali, býval aj študent z Mexika, veľmi milý a zábavný, ktorý nám vždy, keď sme niečo potrebovali, pomohol. Každý deň sme popoludní chodili na výlety – buď k rôznym pamiatkam, alebo do prírody – na pláže.

Jarka Kostolníková:

Zdravím slovenských Írov 🙂 Hoci od pobytu v Dubline prešlo už pár mesiacov, stále mám v mysli nezabudnuteľnú atmosféru Írska. Chýbajú mi milí ľudia na každom rohu, ktorí ma obdarúvali slovíčkom „sorry“, „please“ alebo „thanks“, úprimným úsmevom, či ochotou pomôcť. Jedno sa však musí nechať: slovenské jedlá (bryndzové halušky) sú nenahraditeľné! Spoznala som aj nových ľudi zo Speakup-u, ktorých by som inak asi nespoznala. Verím, že nové kamarátsva pretrvajú aj naďalej:)…

Michal Šoltés:

Zo študijného pobytu v Dubline mám veľmi dobrý pocit. S rodinou, kde som bol ubytovaný, som bola nadmieru spokojný. Najviac sa mi rátalo, ako sme sa stratili : a museli sme využiť všetky svoje angličtinárske schopnosti, aby sme stihli večeru. Keby bola možnosť vycestovať na študijný pobyt aj na budúci rok, určite by som ju využil…

Laura Kočanová:

V dňoch 14. až 25. marca 2011 som sa zúčastnila jazykového pobytu v hlavnom meste Írska Dubline, aby som si zlepšila svoju angličtinu. Páčila sa mi škola, do ktorej sme chodievali každý deň, ale najlepšie bolo, že potom po obede sme každý deň mali iný program napríklad sme boli v knižnici, kde mali zaujímavé staré knihy, v botanickej záhrade, kde pobehovali veveričky, alebo sme chodievali do rôznych múzeí. Veľmi sa mi páčil výlet na západné pobrežie, kde boli vysoké skalnaté útesy až do mora a super boli také výlety, ktoré neboli organizované, ale spolu s našou učiteľkou sme cestovali z mesta do mesta vlakmi a prechádzali sa po plážach, na ktorých bol odliv a preto sa robili morské rieky. Najlepší bol asi St. Patrik\\\\\\\’s Day, kde cez celé mesto chodili rôzne sprievody.

Slavko Lopuch:

Do Dublinu sme sa dostali letecky – bola to moja 1. cesta lietadlom. Navštívili sme tam veľa prekrásnych miest, cez múzeá a galérie až po krásne prírodné útvary. Mne osobne sa najviac páčili skalné útesy Cliffs of Moher na západe Írska. V anglickej škole sme denne mávali zaujímavé hodiny so skvelým učiteľom Paulom. Z tohto pobytu som si odniesol veľa super spomienok, na ktoré nikdy nezabudnem. A predovšetkým som si zlepšil moje speaking-y… Chcem sa tiež poďakovať tete Dane, ktorá nám zabezpečila a zariadila tento úžasný pobyt a sprevádzala nás na potulkách Dublinom.

Aneta Kocúnová:

– vďaka možnosti bývať v rodinách vo dvojici som spoznala novú kamarátku. – celá naša skupina sa stala skvelým kolektívom a navzájom sme si veľmi vyhovovali. – spoznávanie novej krajiny nám rozšírilo obzor. – počas sviatku St. Patrick´s day sme videli ako sa zabávajú Íri a ako oslavujú svoj najočakávanejší deň v roku. – v škole sme sa od študentov dozvedeli zaujímavé informácie o rôznych krajinách, z ktorých pochádzali. – v kuse sme rozprávali po anglicky, spoznávali novú kultúru a snažili sme sa splynúť s davom. – navštívili sme veľa historických pamiatok a známych miest, z ktorých sme si odniesli krásne fotografie, ale aj zážitky a spomienky.